fp news genericStroke Open

Friday November 22: Medley Stableford

  • Winner: Zach Thornley (Goombungee GC) 44pts.
  • R/up: Mark VanGreysen (City GC) 42 pts.
  • 3rd: George Barnsley (Borneo Barracks GC) 41 c/b
  • NTP – 6th: Nick Payne (Keperra GC) 25cm. 9th: Neil Gale (Tenterfield GC) 204 cm. 13th: Jeff Breeze (Ipswich GC) 32 cm. 18th: Brett Peck (Oxley GC) 104 cm.

Saturday November 23 Men Nett

  • Winner: Leon Gow (Gailes GC) 64
  • R/up: Paul Reid (Yamba GC) 67 c/b
  • 3rd: Mark Bayliss (Brookwater GC) 67
  • 4th: Mark Peters (Goombungee GC) 68
  • NTP – 6th: David Gianini (Tenterfield GC) 309 cm. 9th: Rhys Farrell (Warwick GC) 290 cm. 13th: Tim O’Reilly (Keperra GC) 38 cm. 18th: Chris Ainsworth (Ipswich GC) 193 cm

Saturday November 23 Ladies Nett

  • Winner: Amy Hobbs (Armidale GC) 70
  • R/up: Kath Devereux (Tenterfield GC) 71
  • 3rd: Narelle Besseling (Ballina GC) 73
  • 4th: Pauline Ryan (Ballina GC) 74
  • NTP – 2nd Shot: 6th: Kerrie Andrew (Tenterfield GC) 42 cm. 9th: Frances Nobel (Nudgee GC) 152 cm. 13th: Val Davidson (Tenterfield GC) in hole. 18th: Linda Simmons (Ballina GC) 10 cm

Sunday November 24 Men Nett

  • Winner: Ben Austin (Tenterfield GC) 67
  • R/up: Michael Cutmore Jnr (Tenterfield GC) 68 c/b
  • 3rd: Caleb Aitken (Borneo Barracks GC) 68 c/b
  • 4th: Scott Smith (Tenterfield GC) 68
  • NTP – 6th: Wayne Lapworth (Oxley GC) 161 cm. 9th: Allan Bignell (Pacific GC) 225 cm 13th: Graham Tipping (Ipswich GC) 152 cm. 18th: Michael Cutmore Snr (Tenterfield GC) 232 cm

Sunday November 24 Ladies Nett

  • Winner: Sharon Carberry (Ballina GC) 67
  • R/up: Val Davidson (Tenterfield GC) 70
  • 3rd: Lyn Saggers (Yamba GC) 73 c/b
  • 4th: Emma Gianoli (Tenterfield GC) 75
  • NTP – 2nd Shot: 6th: Chanelle Osborne (Ballina GC) 21 cm. 9th: Sharon Carberry (Ballina GC) 31 cm. 13th: Letitia Jones (Tenterfield GC) & Di Perkins (Woodburn-Evans Head GC) in hole. 18th: Dawn McMeniman (Tenterfield GC) 20 cm.

Two day aggregate gross

A Grade

  • TGC Stroke Open Champion 2019: Andrew Pienaar (Borneo Barracks GC) 75,70=145
  • R/up: Patrick Callaghan (Borneo Barracks GC) 71,75=146
  • 3rd: Kris McLennan (Warwick GC) 74,74=148
  • 4th: Mitch Austin (Tenterfield GC) 77,73=150
  • 5th: Stephen Dobson (Tenterfield GC) 74.77=151
  • 6th: Jim Thornton (Borneo Barracks GC) 72,81=153

B Grade

  • Winner: Brian Curry (Tenterfield GC) 79,84=163
  • R/up: Michael Williams (Tenterfield GC) 87,81=168
  • 3rd: Terry Duck (Coomealla GC) 88,83=171 c/b
  • 4th: Athol Haddock (City GC) 84,87=171
  • 5th: Mark O'Neil (Tenterfield GC) 83,90=173
  • 6th: Adam Genninges (Tenterfield GC) 91,83=174

C Grade

  • Winner: Bevan Bargenquast (Borneo Barracks GC) 87,93=180 c/b
  • R/up: Ron Johnson (Tenterfield GC) 86,94=180
  • 3rd: Gordon Brown (Mullumbimby GC) 91,92=183
  • 4th: Robert Sweeney (Borneo Barracks GC) 94,91=185
  • 5th: Ian Brockwell (Yamba GC) 96,93=189
  • 6th: David Foster (Tenterfield GC) 93,97=190

Ladies Div.1

  • Winner: Jodie Rockliff (Cool/Tweed GC) 85,75=160
  • R/up: Jacki Bratti (Casino GC) 87,78=165
  • 3rd: Frances Nobel (Nudgee GC) 87,80=167
  • 4th: Sue Reguson (Cool/Tweed GC) 81,87=168

Ladies Div.2

  • Winner: Kathy Adams (Tenterfield GC) 94,93=187
  • R/up: Di Benson (Tenterfield GC) 95,94=189
  • 3rd: Marie Ross (Tally Valley GC) 97,95=192
  • 4th: Marilyn Wright (Ballina GC) 93,100=193

 

Stableford Open

Stableford Open Friday November 15 Medley

  • Winner: John Anderson (Sandy Gallop GC) 46 pts
  • R/up: Jon Birt (Gailes GC) 40 pts. c/b
  • 3rd: Neville Armstrong (Sandy Gallop GC) 40 pts. c/b
  • NTP 6th: Matt Sharpe 314cm (Ipswich GC) 9th: Luke Prosser 226cm (Southport GC) 13th: Steve Bull 131cm (Lismore GC) 18th: Peter Warren 78cm (Lismore GC)

Stableford Open Saturday November 16

Men

  • Winner: Darryl Banfield (Nudgee GC) 41 pts. c/b
  • R/up: Gary Sutcliffe (Tenterfield GC) 41 pts. c/b
  • 3rd: Greg Sauer (Tenterfield GC) 41 pts.
  • 4th: Mick Wynn (GenY) 39 pts.
  • NTP 6th: Mark Peel 61cm (Ipswich GC) 9th: Shane Lewis 82cm (Beaudesert GC) 13th: Greg Sauer 128cm (Tenterfield GC) 18th: Mark O’Neil 50cm (Tenterfield GC)

Ladies

  • Winner: Karen Manser (Tenterfield GC) 34 pts. c/b
  • R/up: Narelle Besseling (Ballina GC) 34 pts
  • 3rd: Bev Wharton (Sandy Gallop) 33 pts.
  • 4th: Tracey Simpson (Casino GC) 32 pts.
  • NTP 2nd Shot: 6th: Michelle Cockburn 84cm (Tenterfield GC) 9th: Kerrie Andrew 63cm (Tenterfield GC) 13th: Val Davidson 2cm (Tenterfield GC) 18th: Jenny Meagher 25cm (Tenterfield GC)

Stableford Open Sunday November 17

Men

  • Winner: Ken Hines (Tenterfield GC) 38 pts. c/b
  • R/up: Gordon Fletcher (Tenterfield GC) 38 pts. c/b
  • 3rd: Saxxon Ford (Tenterfield GC) 38 pts.
  • 4th: Steve Dowsett (Redcliffe GC) 37 pts. c/b
  • NTP 6th: Neville Halls 133cm (Ipswich GC) 9th: Patrick Williams 152cm (Merriwa GC) 13th: Zane Stephan 84cm (Windaroo Lakes GC) 18th: Bob McClelland 164cm (Lismore GC)

Ladies

  • Winner: Emma Gianoli (Tenterfield GC) 37 pts.
  • R/up: Anita Mugridge (Beaudesert GC) 35 pts. c/b
  • 3rd: Shirley Luhrman (Sandy Gallop GC) 35 pts.
  • 4th: Joanne Antcliff (Beaudesert GC) 34 pts.
  • NTP 6th: Deborah Dansey 22cm (Beaudesert GC) 9th: Letitia Jones 112cm (Tenterfield GC) 13th: Deborah Dansey 5cm (Beaudesert GC) 18th: Frances Nobel 85cm (Nudgee GC)

Stableford Open 2019 2 day aggregate results;

Men

  • Winner: John Anderson (Sandy Gallop GC) 45,40=85.
  • R/up: Ray Flux (Sandy Gallop GC) 39,37=76.
  • 3rd: John Whitty (Ballina GC) 32,41=73 c/b.
  • 4th: Jackson Fitzgerald (Tenterfield GC) 36,37=73.
  • 5th: Peter Sauer (Sandy Gallop GC) 35,37=72 c/b.
  • 6th: Peter Hourn (Kingaroy GC) 38,34=72 c/b.
  • 7th: Michael Cutmore Jnr (Tenterfield GC) 38,34=72.
  • 8th: David Gianini (Tenterfield GC) 36,35=71.

Ladies

  • Winner: Debbie Zahnow (Ipswich GC) 36,37=73.
  • R/up: Jenny Meagher (Tenterfield GC) 37,34=71.
  • 3rd: Frances Nobel (Nudgee GC) 34,33=67 c/b.
  • 4th: Deborah Dansey (Beaudesert GC) 38,29=67.
  • 5th: Elizabeth Kelly (Ipswich GC) 31,33=64.