Tenterfield Golf Club - Stroke Open 2017

Friday November 17 – Medley Stroke
Winner: Jim Thornton (Cabarlah) 68 c/b.
R/up: George Barnsley (Cabarlah) 68
3rd: Liz Kelly (Ipswich) 69 c/b.
NTP – 9th: Michael Shirlow (Yamba) 394 cm
18th: Jim Thornton (Cabarlah) 176 cm
Ball Run Down to 72.

Men: Saturday November 18
Winner: Mark O’Neill (Tenterfield) 68
R/up: Michael Dawes (Karana Downs) 69
3rd: Peter Zannes (Tenterfield) 70 c/b.
4th: Terry Aitken (Cabarlah) 70
NTP – 6th: Frank Knudson (Ballina) 150 cm
9th: Peter Jackson (Ballina) 308 cm
13th: Jason Duffy (Redcliffe) 111 cm
18th: Peter Mustoo (Tenterfield) 96 cm

Men: Sunday November 19
Winner: Steve Sauverain (Millmerran) 67
R/up: Graham Rossington (Tenterfield) 69
3rd: Michael Cutmore Jnr (Tenterfield) 70
4th: Jason Austin (Tenterfield) 71
NTP – 6th: Matt Townes (Tenterfield) 193 cm
9th: Malcolm Smith (Gailes) 156 cm
13th: David Foster (Tenterfield) 177 cm
18th: Matt Goddard (Cabarlah) 157 cm

Men: 2 Day Aggregate Gross (A Grade)
Open Champion: Mitch Austin (Tenterfield) 77, 72 (149) c/b.
R/up: Tim Murray (Armidale) 76,73 (149)
3rd: Chase Duffy (Redcliffe) 75,75 (150)
4th: Barry Daly (Tenterfield) 82,69 (151)
5th: Bob Jones (Emerald Lakes) 81,72 (153)
6th: Blair Aitken (Cabarlah) 74,80 (154)

Men: 2 Day Aggregate Gross (B Grade)
Winner: Matt Townes (Tenterfield) 83,82 (165)
R/up: Craig Whyte (Karana Downs) 89, 84 (173) c/b.
3rd: Jackson Fitzgerald (Tenterfield) 82,91 (173)
4th: David Dunnett (Tenterfield) 85, 89 (174) c/b.
5th: John Bridge (Lismore) 84,90 (174)
6th: Brett Kerrison (Lismore) 83,92 (175)

Men: 2 Day Aggregate Gross (C Grade)
Winner: Jarvo Rollans (Tenterfield) 97,90 (187)
R/up: Darren Fitzgerald (Tenterfield) 98, 93 (191) c/b.
3rd: Paul Leadbeater (Lismore) 95,96 (191)
4th: Richard Acland (Tenterfield) 99,93 (192)
5th: Briane Northwood (Cabarlah) 101,96 (197)
6th: John Edmonds (Tenterfield) 107,91 (198)

Ladies: Saturday November 18
Winner: Kath Devereux (Tenterfield) 73
R/up: Roni Foster (Tenterfield) 75
3rd: Liz Kelly (Ipswich) 76 c/b.
4th: Di Perkins (Woodburn/Evans Head) 76
NTP (2nd Shot) – 6th: Narelle Besseling (Ballina) 22 cm
9th: Marie Cook (Wallangarra) 16 cm
13th: Marie Cook (Wallangarra) in hole
18th: Roni Foster (Tenterfield) in hole

Ladies: Sunday November 19
Winner: Sharon Gall (Cecil Plains) 73
R/up: Dawn McMeniman (Tenterfield) 74
3rd: Marie Ross (Tally Valley) 76 c/b.
4th: Kerri Wheeler (City) 76
NTP (2nd Shot) – 6th: Maddy Deveson (Ballina) 22 cm
9th: Marie Cook (Wallangarra) in hole
13th: Jacki Bratti (Casino) in hole
18th: Jacki Bratti (Casino) 25 cm

Ladies: 2 Day Aggregate Gross (Division 1)
Winner: Jacki Bratti (Casino) 81,78 (159)
R/up: Marie Cook (Wallangarra) 82,83 (165)
3rd: Frances Nobel (Nudgee) 84,84 (168)
4th: Letitia Jones (Tenterfield) 91,86 (177)

Ladies: 2 Day Aggregate Gross (Division 2)
Winner: Julie Page (Tenterfield) 85,94 (179)
R/up: Debbie Zahnow (Ipswich) 88,96 (184)
3rd: Amy Hobbs (Armidale) 96,97 (193)
4th: Pauline Ryan (Ballina) 101,100 (201)

Tenterfield Golf Club - Stableford Open 2017

Friday November 10 – Medley Stableford
Winner: Brian Curry (Tenterfield) 44 pts.
R/up: Mark Coulson (Beaudesert) 40 pts.
3rd: Neil Zahnow (Ipswich) 39 pts. c/b.
NTP – 9th: Luke Prosser (Gailes) 109 cm
18th: -
Ball Run Down to 36 pts.

Men: Saturday November 11
Winner: Jeff Hogan (Redland Bay) 41 pts. c/b.
R/up: Neil Price (Redcliffe) 41 pts.
3rd: John Harradine (Tenterfield) 39 pts.
4th: Mark Bayliss (Brookwater) 38 pts.
NTP – 6th: Len Hedge (Pine Rivers) 68 cm
9th: David Dunnett (Tenterfield) 185 cm
13th: Luke Solomon (Rosewood) 57 cm
18th: Gordon Fletcher (Tenterfield) 40 cm

Men: Sunday November 12
Winner: David Foster (Tenterfield) 41 pts. c/b
R/up: Darren Fitzgerald (Tenterfield) 41 pts.
3rd: Mark Van Grysen (City) 39 pts.
4th: Darryl Hoffman (Beaudesert) 38 pts.
NTP – 6th: Luke Solomon (Rosewood) 402 cm
9th: Ian Carson (Karana Downs) 93 cm
13th: Wayne Miller (Woodford) 175 cm
18th: Len Hedge (Pine Rivers) 367 cm

Men: 2 Day Aggregate
Winner: Michael Cutmore Snr (Tenterfield) 40, 43 (83 pts.)
R/up: Phil Mannion (Tenterfield) 40, 39 (79 pts.)
3rd: Wayne Miller (Woodford) 37, 40 (77 pts.)
4th: Allan Jones (Tenterfield) 39, 36 (75 pts.)
5th: Michael Townes (Tenterfield) 40, 35 (75 pts.)
6th: Like Marsden (Sandy Gallop) 40, 34 (74 pts.)
7th: David Dunnett (Tenterfield) 41, 32 (73 pts.)
8th: Wayne Draheim (Tenterfield) 34, 38 (72 pts.)

Ladies: Saturday November 11
Winner: Val Davidson (Tenterfield) 36 pts. c/b.
R/up: Jenny Meagher (Tenterfield) 36 pts.
3rd: Julie Llewellyn (Casino) 33 pts. c/b
4th: Karen Draheim (Tenterfield) 33 pts.
NTP (2nd Shot) – 6th: Karen Manser (Tenterfield) 10 cm
9th: Dawn McMeniman (Tenterfield) 78 cm
13th: Dawn McMeniman (Tenterfield) 28 cm
18th: Tracey Simpson (Casino) in hole

Ladies: Sunday November 12
Winner: Karen Manser (Tenterfield) 42 pts.
R/up: Dawn McMeniman (Tenterfield) 36 pts. c/b.
3rd: Kath Devereux (Tenterfield) 36 pts.
4th: Di Benson (Tenterfield) 35 pts.
NTP (2nd Shot) – 6th: Val Davidson (Tenterfield) in hole
9th: Julie Llewellyn (Casino) 100 cm
13th: Val Davidson (Tenterfield) 24 cm
18th: Letitia Jones (Tenterfield) 30 cm

Ladies: 2 Day Aggregate
Winner: Roni Foster (Tenterfield) 36, 38 (74 pts.)
R/up: Tracey Simpson (Casino) 37, 35 (72 pts.) c/b.
3rd: Debbie Zahnow (Ipswich) 37, 35 (72 pts.)
4th: Letitia Jones (Tenterfield) 31, 39 (70 pts.) c/b.
5th: Emma Gianoli (Tenterfield) 33, 37 (70 pts.)