2015 Open Tournament

The Tenterfield Golf Club Open Tournament tool place on November 14-15 and November 21-22.

Results

Friday Nov 20 Medley Stroke
Winner: Robin Jasch 65 nett (Millmerran)
Runner up: Patrick Callaghan 67 nett (Borneo Barracks)
3rd Place: Graham Tipping 69 nett c/b (Karana Downs)

NTP 9th: Robin Jasch 38 cm (Millmerran)
NTP 18th: Robin Jasch 184 cm (Millmerran)

Men: Saturday Nov 21
Winner: Peter Moll 67 nett (Killara)
Runner up: Frank Knudson 68 nett c/b (Ballina)
3rd Place: Brendon Liston 68 nett (Emerald Lakes)

A Grade NTP 6th: Allan Jones 299 cm (Tenterfield)
B Grade NTP 18th: Craig Whyte 526 cm (Karana Downs)
C Grade NTP 13th: Mark VanGrysen 159 cm (City GC)

Men: Sunday Nov 22
Winner: James Jerome 65 nett (Tenterfield)
Runner up: Mick O'Brien 67 nett (Borneo barracks)
3rd Place: Patrick Booth 68 nett c/b (Mullumbimby)

A Grade NTP 6th: Terry Aitken 300 cm (Borneo Barracks)
B Grade NTP 18th: Steve Kearney 318 cm (Emerald Lakes)
C Grade NTP 13th: No name recorded.

 

Men: A Grade 2 Day Aggregate Gross
Open Champion, Joint winners declared:
Bob Jones 76,74 = 150 (Emerald Lakes)
Barry Volp 75,75 = 150 (Borneo Barracks)
3rd Place: David Donnelly 77,76 = 153 (Mullumbimby)
4th Place: Jason Duffy 80,74 = 154 c/b (Redcliffe)
5th Place: Patrick Callaghan 76,78 = 154 (Borneo Barracks)
6th Place: Barry Daly 82,73 = 155 c/b (Tenterfield)
7th Place: Wayne Ferrier 80,75 = 155 c/b (Mullumbimby)
8th Place: David Cawthorne 78,77 = 155 c/b (Cool/Tweed)

Men: B Grade 2 Day Aggregate Gross
Champion: Caleb Aitken 80,80 = 160 (Borneo Barracks)
Runner up: Craig Whyte 84,79 = 163 (Karana Downs)

3rd Place: Phil Mannion 86,83 = 169 c/b (Tenterfield)
4th Place: Ted Warner 85,84 = 169 (Cool/Tweed)
5th Place: Steve Kearney 85,87 = 172 (Emerald Lakes)

Men: C Grade 2 Day Aggregate Gross
Champion: Bill Dangerfield 90,95 = 185 (Cool/Tweed)
Runner up: Kevin Bowe 93,94 = 187 (Gatton)

3rd Place: Briane Northwood 96,93 = 189 (Borneo Barracks)
4th Place: John Creamer 94,97 = 191 c/b (Ballina)


Friday Nov 13 Medley Stableford
Winner: Fred Ahern 45 pts. (Sandy Gallop)
Runner up: Nick Anderson 44 pts. (Yamba)
3rd Place: Graham Tipping 42 pts. (Karana Downs)

NTP 9th: Garry Richards 308 cm (Toowoomba)
NTP 18th: Neil Zahnow 121 cm (Ipswich)

Men: Saturday Nov 14
Winner: John Anderson 44 pts. (Sandy Gallop)
Runner up: James Shaw 43 pts., c/b. (Tenterfield)
3rd Place: George Little 43 pts. (Tenterfield)

A Grade NTP 6th: Andrew Timperley 381 cm (Rosewood)
B Grade NTP 18th: Bruce Roberts 166 cm (Sandy Gallop)
C Grade NTP 13th: Wayne Sessarago 508 cm (Sandy Gallop)

Men: Sunday Nov 15
Winner: Sel Dennis 40 pts.,c/b (Sandy Gallop)
Runner up: Peter Tomkins 40 pts. (Warwick)
3rd Place: Allan McNeill 39 pts. (Ipswich)

A Grade NTP 6th: Murray Panzram 950 cm (Ipswich)
B Grade NTP 18th: Peter Zannes 36 cm (Tenterfield)
C Grade NTP 13th: Wayne Sessarago 746 cm (Sandy Gallop)

Men: 2 Day Aggregate
Champion: Michael Cutmore Jnr 41,42 = 83 pts., c/b (Tenterfield)
Runner up: John Anderson 44,39 = 83 pts. (Sandy Gallop)
3rd Place: George Little 43,37 = 80 pts. (Tenterfield)
4th Place: Richard Ainsworth 40,37 = 77 pts. (Tenterfield)
5th Place: James Shaw 43,33 = 76 pts. (Tenterfield)
6th Place: Ray Cole 38,37 = 75 pts. (Toowoomba)
7th Place: Sel Dennis 34,40 = 74 pts., c/b (Sandy Gallop)
8th Place: Bruce Ginn 36,38 = 74 pts. (Yamba)

Ladies: Saturday Nov 14
Winner: Kim Lipscombe 37 pts. (Yamba)
Runner up: Sue Warner 36 pts. (Cool/Tweed)

Div 1 NTP 6th 2nd shot: Robyn Brockwell 130 cm (Yamba)
Div 2 NTP 18th 2nd shot: Ann Tomkins 20 cm (Warwick)
Div 3 NTP 13th 2nd shot: Kay Coughran 18 cm (Tenterfield)

Ladies: Sunday Nov 15
Winner: Val Davidson 37 pts. (Tenterfield)
Runner up: Shane Walker 34 pts. (Cool/Tweed)

Div 1 NTP 6th 2nd shot: Val Davidson 138 cm (Tenterfield)
Div 2 NTP 18th 2nd shot: Pat Williams 331 cm (Emerald Lakes)
Div 3 NTP 13th 2nd shot: Kay Coughran 990 cm (Tenterfield)

Ladies: 2 Day Aggregate
Champion: Sue Warner 36,37 = 73 pts. (Cool/Tweed)
Runner up: Pat Williams 36,32 = 68 pts. (Emerald Lakes)
3rd Place: Debbie Zahnow 31,36 = 67 pts., c/b. (Laidley)
4th Place: Letitia Jones 31,36 = 67 pts pts., c/b. (Tenterfield)
5th Place: Jenny Meagher 32,35 = 67 pts. (Tenterfield)
6th Place: Denise Davies 31,25 = 66 pts. (Logan City)